Jak si zpestřit chvíle s dětmi (nejen na mateřské) - Jana Vyvlečková
Vyberte stránku

 

V tomto článku nabízím inspiraci, jak si zpestřit společný čas s dětmi (nejen na mateřské). Tentokrát díky černobílé kombinaci. Ano, čtete správně. Hlavní roli v tomto případě totiž bude hrát skutečně černá a bílá. I když zrovna tyto kontrastní barvy nehýří pestrostí, přesto i ony dokáží vnést do společných her s dětmi příjemnou změnu, umí zaujmout nejen naše nejmenší, ale také pro nás mámy přináší zajímavé poselství, díky kterému můžeme prožívat život s dětmi naplno. Pro tuto chvíli si nemusíte lámat hlavu s tím, jak to udělat. Jen se nechte inspirovat. Návod, jak na to, bude na závěr.

Jak se vkradla černobílá kombinace do našeho domova?

Zatím co si jednoho zimního dne babička v kočárku odvezla spící miminko, já jsem si  vyběhla (popravdě sotva jsem vylezla) na zasněžený kopec, abych si provětrala hlavu a načerpala trochu sil k dalšímu kojení, přebalování a udržování naší domácnosti v chodu. Netušila jsem, že mi tato rychlá procházka dokáže zpříjemnit řadu dalších následujících dní.

Ano, už je to tak. Může za to příroda.  Letošní zima udělala své. Fůry sněhu, které zasypaly krajinu kolem nás. Sníh v kontrastu s tmavými konturami stromů, větví, nejrůznějších křovin a křovisek ve mě dokázal zažehnout zápal právě pro černobílou kombinaci. Najednou jsem měla o zábavu postaráno.

 

A tak se pomalu tyto barvy začaly vkrádat i do naší domácnosti. Začala jsem jim věnovat více pozornosti, protože jsem si vzpomněla na to, že pro miminka je kombinace kontrastních barev fajn. Jinými slovy řečeno, jejich očka lépe předměty či obrázky v této kombinaci fixují. Mrkla jsem na pinterest a nechala jsem se inspirovat, co by tak bylo nejvhodnější pro to naše dvouměsíční miminko. A potom už jsem se pustila do šmejdění po domě, abych si udělala představu o tom, co by se dalo využít a použít. Byla jsem mile překvapená, kolik jsem toho našla.

Objevila jsem pár pokladů

  • Polštář, ten je velmi oblíbený. Přilákal pozornost jako první. Reakce byla jak vizuální, tak hmatová. „Ručka šmátralka“ se přidala hned v zápětí.
  • Taky krabice jsou super. Na bílou jsem nalepila černá kolečka, takže boční strana je teď hezky plastická a tak plní další funkci. I tady se může zapojit jak oko, tak ruka.
  • Černé nebo bíle pruhy látek, dlouhé šály mohou zase posloužit jako skvělý podklad. Na to stačí už jen pokládat vhodné předměty  v kontrastních barvách. Mě zrovna cvrnkla do nosu rolnička na stromečku a pár drobných a lehounkých chrastítek do ručky.
  • A taky černobílé obrázky  nebo alespoň černé rámečky na bílé zdi se líbí.

Samozřejmě, že se dají i zakoupit vhodné knížky nebo kartičky s touto barevnou kombinací. Jenže my jsme byli zrovna zavalení hromadami sněhu a do města cesta daleká, proto jsem zvolila variantu udělej si sám – DO IT YOURSELF – DIY. A tak vznikly kartičky, které přikládám na boční stranu postýlky nebo do kočárku.

 

Do tohoto počinu se zapojil i starší syn, a tak vznikla dokonce i knížka.

Pomalu a jistě mě začalo vyhledávání černobílé kombinace poznamenávat.

Najednou jsem ji viděla všude, doma i venku. Při oblékání, při věšení prádla a dokonce i při pečení. Pomalu se mi začaly zdát i černobílé sny. Natolik jsem se touto barevnou kombinací nasytila, že už bylo na čase jít dál.

A tak nastal čas inovovat

Děti totiž nutně nepotřebují jen černobílou kombinaci. To je jasné. U nás zabodoval například plakát Eda Sheerana, taky barevná plyšová housenka na černém podkladu, polštář staršího bráchy a čas na mikrovlné troubě.

A jak přibývá děťátku více odžitých dní, tak přibývá i více zajímavých objektů ke zkoumání – ať už to jsou bílé vypínače na bílé zdi, nevýrazný křišťálový náramek na ruce anebo pobíhající pejsek kolem kočárku.

Samozřejmě obličej mámy a ostatních členů rodiny je tím největším lákadlem.

Sladká tečka na závěr

Oficiálně jsem potom toto černobílé období zakončila sladkou tečkou.  Jak jinak, než stylově. O černobílou kombinaci se tentokrát postaral tvaroh a mák. Bylo to neplánovaně v rámci výzvy, když jsem se pustila do pečení mého prvního valašského frgálu na popud mého milovaného muže.

A jak si můžete zpestřit mateřskou díky černé a bílé vy?

Tady je návod. Hezky černé na bílém. Jak taky jinak, že?

 

♣ Otevřete se černobílému světu, i když víte, že svět samozřejmě není jen černobílý.

♣ Vpusťte si tuto kombinaci do vašich domovů.

♣ Vyhledávejte ji kolem sebe – při činnostech, které děláte, venku při procházkách s dětmi, při oblékání.

♣ Zařaďte tuto barevnou kombinaci do her vašich dětí. Zvolené aktivity přizpůsobte jejich věku.

♣ Připravte vy sama nějaké hry pro vaše dítě, kde tato černobílá kombinace bude hrát prim.

♣ Hrajte si vy s touto kombinací barev při vašich oblíbených činnostech – ať už je to šití, vaření, tvoření, psaní,   lenošení, dekorování…

♣ Nebojte se popustit uzdu vaší fantazie.

Inspirujte se třeba na pinterestu nebo v časopisech.

♣ Vytvořte si jakoukoliv technikou něco pro vaše potěšení (samozřejmě hezky stylověcool).

A to nejdůležitější na konec. Nezapomeňte to zdokumentovat a podělit se o to, jak zpestřila černobílá kombinace váš společný čas s dětmi. Budu se těšit na vaše nápady.  Napište mi na info@janavyvleckova.com Jsem zvědavá, co rozehraje černá a bílá u vás doma. Ty nejzajímavější  zveřejním na své fanpage Žijeme s dětmi naplno.

Černobílé poselství

Na úplný závěr ještě jedno poselství, které jsem si díky tomuto černobílému období uvědomila a které souvisí s naší rolí mámy.

Černá a bílá patří do barevného spektra. Stejně tak světlo a temnota, den a noc, krásné a náročné chvíle, radost i smutek, naše úspěchy i prohry, síla i slabosti, um i nedokonalost, je součástí našich životů. Nemá proto smysl se tomu vyhýbat nebo to popírat.

Teprve když tuto skutečnost přijmeme, může se v našich životech usadit více porozumnění a pochopení,  jak pro slabosti, chyby a nedokonalosti naše, tak i našich dětí a ostatních lidí kolem nás.

Díky tomu můžeme žít skutečně naplno. Nevěříte? Potřebujete důkaz? Máte ho mít. Osobní zkušenost je totiž k nezaplacení. Já vám mohu dát jen doporučení, ale zbytek už je na vás. Nemáte jinou možnost, než jít této zkušenosti naproti.smile