Spokojenost v ohrožení aneb když hoří termíny - Jana Vyvlečková
Vyberte stránku

Také se vám stává, že vás stanovené termíny k dokončení úkolů dokážou rozhodit, potrápit a pořádně vystresovat? A všímáte si toho, jak se v takových chvílích najednou z milující mámy stává podrážděná osoba, která je jak nálož střelného prachu, kdy stačí jen malinko a všechno kolem je ve vteřině v troskách (obrazně řečeno)?

Dá se s tím vůbec něco dělat nebo je nutné, aby termíny byly spojené s napětím a stresem?

Jak to zařídit tak, aby jsme i v takových zátěžových situacích byli nad věcí, nenechali se přitlačit ke zdi, poradili si s narůstajícím tlakem a naše spokojenost by se neotřásala v základech?

Právě jsem si jednou takovou „termínovou situací“ prošla.

A tak se s vámi ráda podělím o pár postřehů.

To, že nám termíny  kříži cestu dnes a denně, je víc než jasné.  Začíná to ve škole a pokračuje dál v pracovním životě. Snad jen období mateřské dovolené je na  termíny tak trochu skoupé. To zažíváme jen patálie kolem termínu porodu, ale dál už je to celkem v pohodě.

I když jsem právě na mateřské, tak se přihodilo, že mi přesto jeden termín znepříjemnil na pár dnů život. Rozhodla jsem se totiž, že čas doma využiju k tomu, abych položila základy budoucímu on-line podnikání.

A to si žádá vedle činností jako je krmení, přebalování, procházkování a uspávání, usednout ve volných chvilkách k počítači a pracovat na tom. Více o tom, co mám za lubem si můžete přečíst tady.

Na začátku dubna jsem se pustila do sepisování příručky o spokojenosti, která bude na webu ke stažení zdarma ve formě e-booku. A tak jsem si na sebe ušila bič. K jeho dokončení jsem si stanovila termín – VELIKONOCE, aby mě to přimělo psát a neodkládat to.

Ještě jsem si to pojistila tím, že jsem tento svůj záměr zveřejnila na své fanpage Žijeme s dětmi naplno, aby to bylo pro mě více zavazující.

Využila jsem tak zažitou strategii z předchozích (zejména školních) let. Věděla jsem totiž, že pod tlakem zvládnu i nemožné. Teď mě ale nikdo neúkoloval, neměla jsem žádného šéfa za zadkem, tak jsem se do té role nominovala sama.

A výsledek? Co myslíte?

Tato strategie fungovala částečně. Ano, přimělo mě to psát, psát, mazat a upravovat v každé volné chvilce, která se naskytla. Dokonce jsem ošulila jarní úklid a další drobné povinnosti v domácnosti. Brala jsem to opravdu vážně a termín jsem chtěla za každou cenu dodržet.

 
Jenže mi nedošlo, že jsem si zvolila úplně nevhodnou dobu.
Kluci měli velikonoční prázdniny, takže od čtvrtka byla plná chalupa chlapů a žádná volná chvilka nikde na obzoru. A večer se mi s takovou rychlostí zavírala víčka, že jsem  na psaní e-booku nestihla ani pomyslet, natož zasednout a psát. K tomu všemu začal výborně fungovat zákon schválnosti.
Už je týden po velikonocích a e-book se stále drží v teple domova.
Momentálně už je sice  ve fázi, kdy s ním začínám být spokojená.  Je téměř dokončen. Celý týden jsem ho s chutí vylepšovala, i když už bylo po termínu. Ještě mi ho doladí úžasná šperkařka textů a až nastane ten správný čas, tak bude připraven plnit svou misi.

Jak jsem se z toho poučila?

Ano, stanovení termínu zapůsobilo.  Vyvolalo tlak, ale také

 • rozladěnost,
 • rozmrzelost, že nestíhám,
 • pocit neschopnosti, že to nezvládnu,
 • naštvanost, že se mi nedostává vůbec prostoru, abych k tomu mohla sednout.

Když už mi bylo jasné, že to ve stanoveném termínu nedám, tak jsem se cítila trapně a také se ozval vnitřní kritik.

„No vidíš to, jsi neschopná, hlavně že to všude roztrubuješ.“

A ve chvíli, kdy jsem se přistihla, že jsem naštvaná nejenom na sebe, ale i na toho našeho nejmenšího kvůli tomu, že nechce spinkat, že pořád musím k němu běhat, tak jsem se chytla za nos a našla jsem si pár argumentů, abych vnitřního kritika umlčela a z plných plic jsem mu to vytmavila.

„Dělám co můžu. Ale ty víš, že já nemám to srdce, abych nechala cipíska odloženého v postýlce (ať se nějak zabaví), když chce být u maminky nebo ho nechat řvát a řvát až se vysílí únavou a usne. Ten řev by mi stejně trhal uši a žádné psaní by mi neumožnil. Víš, že mi jde o  jeho spokojenost, takže ti kašlu na nátlak.“

„A navíc přece píšu příručku spokojené mámy, tak nemůžu být v takovém bojovém a stresovém rozpoložení. Spokojenost si žádá své. Proto veřejně prohlašuji, že už si žádný termín pro dokončení e-booku nestanovím. Až to bude, tak to bude. Jenom doufám, že to nebude až příští rok na velikonoce.“ smile

Obnovení spokojenosti

To, že jsem promluvila vnitřnímu kritikovi do duše, zachránilo moje pohodové rozpoložení.

 • Přehodnotila jsem využívání dobře zažité strategie z dřívějších let.
 • Termínům jsem dala na nějaký čas sbohem.
 • Připomněla jsem si priority.
 • Uplatnila jsem 3 z pěti tipů, o kterých se zmiňuji v příručce.

Představte si, že najednou pocity neschopnosti, trapnosti a naštvanosti byly pryč. Znovu jsem si jen potvrdila, že tipy jsou opravdu jedinečné a fungují skvěle.

Spokojeně jsem  zase pokračovala v psaní e-booku, opět jsem si začala vychutnávat nerušeně mateřské i rodičovské povinnosti.

A jako bonus jsem nasávala plnými doušky všudypřítomnou jarní atmosféru ve společnosti těch nejlepších učitelů – dětí.

Došlo mi, že nepotřebuji na sebe vyvíjet tlak, jako tomu bylo u úkolů, které byly zadávány druhými (povinná četba, referáty, seminárky, diplomky a spol.) Tentokrát totiž hraje hlavní roli moje vnitřní motivace, která je natolik silná, že tyto termíny nepotřebuji. Ty mě jen dusí a svazují. Zatímco ten pohon, který vychází z mého nitra respektuje zároveň i moje potřeby, priority  a hodnoty. Možná to bude trvat déle, ale  bude to v souladu s tím, co je pro mě v životě důležité.

A co z toho plyne obecně?

 

U termínů se vyplatí:

 • volit vhodné načasování,
 • zajistit si dostatek času, prostoru k provedení úkolu,
 • v časovém presu delegovat jiné činnosti na druhé,
 • počítat i s nenadálými okolnostmi,
 • řídit se heslem – pokud nejde o život, tak jde o …

Když je spokojenost v ohrožení, může pomoci:

 • všímat si svých reakcí, potřeb a reagovat na ně (přestože jste v časové tísni),
 • využívat takové postupy, které se vám osvědčily dříve a pokud vám nevyhovují, tak je čas ke změně,
 • vědomí toho, že i když propadnete panice a vaše spokojenost bude v ohrožení, její obnova je zase možná,
 • nechat se inspirovat pěti jedinečnými tipy ze světa dětí jak žít spokojený a naplněný život, které jsou součástí příručky.

PS: A nezapomeňte žít i s dětmi naplno, ať už vám hoří termíny nebo dřevo v krbu.wink